16 wrzesień 2020

Beskidy: dobre warunki na szlakach; w górach po południu może popadać

fot. PAP
Końcówka lata sprzyja górskim wędrówkom po Beskidach. W środę rano było słonecznie i bardzo ciepło. Temperatura przy schronisku na Markowych Szczawinach wynosiła 16 st. C, a na Hali Miziowej 17 st. C. Goprowcy przestrzegli jednak przed możliwymi opadami.
REKLAMA

"Obecnie warunki turystyczne są dobre. Pogoda jest przyjemna; jest ciepło, wiatr jest słaby, a widoczność jest bardzo dobra. Szlaki są suche. Później mogą wystąpić przelotne opady deszczu" – poinformowali goprowcy ze stacji w Szczyrku.

Turyści, którzy wybiorą się w góry, muszą mieć na nogach solidne buty. W plecaku należy znaleźć miejsce na nieprzemakalną kurtkę. W ciepłe i słoneczne dni nie można zapominać o nakryciu głowy i wodzie. Należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek", niezbędną, jeśli trzeba będzie wezwać pomoc. Może uratować życie.

W razie wystąpienia burzy turyści powinni zejść z otwartej przestrzeni. Należy unikać cieków wodnych i pojedynczych drzew. Najlepiej zawczasu zejść jak najniżej i schronić w gęstym lesie. Jeśli nie uda nam się znaleźć bezpiecznego schronienia, to należy się odizolować od podłoża: usiąść na plecaku, skulić się i przeczekać.

W Beskidach działają wszystkie koleje linowe.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ aj/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostrołęce

kiedy
2021-12-13 20:00
miejsce
Ostrołęckie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany