reklama
kategoria: Nieruchomości
7 grudzień 2024

Mniej kupujących i spadek cen mieszkań na rynku wtórnym w listopadzie

zdjęcie: Mniej kupujących i spadek cen mieszkań na rynku wtórnym w listopadzie / fot. PAP
fot. PAP
Spadek sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym pociągnął za sobą w listopadzie obniżkę ceny metra kw. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i aglomeracji śląskiej – wynika z raportu GetHome.pl. W Trójmieście średnia utrzymała poziom z października, a w Łodzi i Wrocławiu nieznacznie wzrosła.
REKLAMA

Jak wskazano w raporcie, z jednej strony w większości metropolii oferta rośnie, a z drugiej wciąż nie widać ożywienia popytowego. W listopadzie br. średnia cena metra kwadratowego używanych mieszkań spadła o 1 proc. w Warszawie (do ok. 18,3 tys. zł/m kw.), Krakowie (17,4 tys. zł/m kw.), Poznaniu (11,9 tys. zł/m kw.) i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (8,8 tys. zł/m kw.). Średnia cena wzrosła o 1 proc. w Łodzi (do 8,6 tys. zł/m kw.) i Wrocławiu (14,6 tys. zł/m kw). Nie zmieniła się natomiast w Trójmieście (15,8 tys. zł/m kw.).

W ocenie ekspertów GetHome.pl przecena używanych mieszkań może być efektem rosnącej podaży także na rynku pierwotnym. Deweloperzy zaczęli zabiegać o klientów, oferując im różnego rodzaju bonusy. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że listopadzie w Warszawie oferta nowych mieszkań wzrosła o 3 proc. do blisko 15,7 tys. lokali. Z kolei na rynku wtórnym liczba unikalnych ofert – jak wynika danych przeszukiwarki portali nieruchomości Adradar – zwiększyła się z 19,4 tys. do 20 tys. lokali, czyli również o 3 proc. Jak wskazano w raporcie, pokazuje to, że konkurencja na rynku warszawskim jest bardzo duża.

W listopadzie liczba unikalnych ofert mieszkań na rynku wtórnym wzrosła również we Wrocławiu (11,1 tys. lokali), Łodzi (5,6 tys.), Poznaniu (4,1 tys.) i Trójmieście (9,1 tys.). Oferta skurczyła się tylko w Krakowie (9,8 tys. lokali), a nie zmieniła się zaś w Katowicach (2,3 tys.).

Z danych Adradar wynika, że pod koniec listopada w całym kraju było zamieszczonych ok. 158 tys. unikalnych ofert sprzedaży mieszkań, czyli minimalnie więcej niż w październiku (157,5 tys.). Jednak od grudnia ubiegłego roku ich liczba wzrosła o 28 proc.

W listopadzie z rynku wtórnego wycofano 32,5 tys. ofert, czyli o 18 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. W opinii autorów raportu może to świadczyć o spadku popytu na mieszkania z drugiej ręki. Jak jednak dodali, nie da się jednak tego jednoznacznie stwierdzić, bo część lokali sprzedający mogli wycofać ze względu na brak chętnych. Z drugiej strony, na rynku wtórnym pojawiło się 33 tys. mieszkań, czyli o 11 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.

Od początku roku liderem podwyżek cen mieszkań na rynku wtórnym jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (+13 proc.). Na drugim miejscu znalazł się Wrocław, gdzie mieszkania z drugiej ręki zdrożały w tym czasie średnio o 8 proc. Na trzecim miejscu, z 6 proc. wzrostem ceny metra kwadratowego uplasowała się Łódź. Z kolei w Warszawie, Krakowie, Trójmieście i Poznaniu mieszkania używane podrożały od początku roku średnio o ok. 5 proc.

W Warszawie, Krakowie i Trójmieście średnia cena metra kw. mieszkań na rynku wtórnym i na rynku pierwotnym wzrosła o tyle samo. We Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu mieszkania z drugiej ręki podrożały mniej niż nowe. Natomiast w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia cena metra kwadratowego używanych mieszkań wzrosła znacznie bardziej.

"W tym (ostatnim - PAP) przypadku mamy do czynienia z dość gwałtowną zmianą struktury cenowej mieszkań na rynku wtórnym. Dzieje się tak, kiedy na rynek trafia duża pula nowych, a więc drogich lokali, a równocześnie ubywa tych najtańszych" – wskazał Marek Wielgo z GetHome.pl. Zauważył przy tym, że w br. udział mieszkań z ceną powyżej 12 tys. zł za metr kwadratowy zwiększył się w aglomeracji śląskiej z 5 do 21 proc., a równocześnie z 64 do 54 proc. skurczył się odsetek lokali, których ceny nie przekraczają 9 tys. zł za metr.

Autorzy raportu wskazali, że ceny mieszkań z drugiej ręki w Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii i Łodzi wciąż są jednymi z najtańszych spośród wszystkich metropolii. Wynika to z tego, że w ofercie wysoki udział mają tam mieszkania w starych blokach i kamienicach. Wciąż w dwóch metropoliach – w Warszawie i Krakowie – średnia cena metra kwadratowego na rynku wtórnym jest wyższa niż na rynku pierwotnym.(PAP)

gkc/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ostrołęka
5.1°C
wschód słońca: 07:41
zachód słońca: 15:19
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostrołęce

kiedy
2024-12-30 19:00
miejsce
Ostrołęckie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-13 17:15
miejsce
Ostrołęckie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-13 20:00
miejsce
Ostrołęckie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 17:00
miejsce
Ostrołęckie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany