Życie kruche jak lód - ostrzegają ostrołęccy policjanci
Niestety zdarzają się osoby, które lekceważą panującą aurę i wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne. Takie zachowanie jest nieodpowiedzialne i zagrażające życiu właśnie tym osobom.
Często lód wydaje się gruby, jednak jego warstwa np. kilka metrów dalej może być bardzo niebezpieczna.Pamiętajmy, że to my jesteśmy odpowiedzialni za nasze dzieci i to my powinniśmy przewidywać zagrożenia jakie mogą je spotkać.
Nie ufajmy też do końca naszym dzieciom, które czasem z uwagi na wpływ rówieśników, chęci im zaimponowania potrafią zachować się nieracjonalnie, dlatego tak ważna jest rozmowa z dziećmi i uczulanie ich na mogące pojawić się podczas ferii zagrożenia.
Życie i zdrowie jest wartością najcenniejszą, dzięki takim rozmowom nasze dzieci będą miały większą świadomość na temat zagrożeń związanych z zimowymi zabawami, a my będziemy spokojniejsi o nasze ,,skarby”.
Gdyby doszło do najgorszego, czyli załamania się lodu pod człowiekiem, wtedy unikajmy gwałtownych ruchów, za wszelką cenę starajmy się nie wpłynąć pod lód, rozłóżmy szeroko ręce, zwiększając kontakt z pokrywą lodową, starajmy się wydostać z wody, ostrożnie podciągając się na rękach, a gdy wydostaniemy się na powierzchnię lodu poruszajmy się w kierunku brzegu w pozycji leżącej, tak, aby zmniejszyć nacisk na lód.
Pamiętajmy, że jedyny bezpieczny lód, to ten na lodowisku.
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka