22 czerwiec 2021

RODZICU, ZASTANÓW SIĘ ZANIM NARAZISZ SWOJE DZIECKO NA NIEBEZPIECZEŃSTWO - APELUJEMY O PRZEMYŚLANE PREZENTY

Wakacje dopiero przed nami, ale z uwagi na dobrą aurę już apelujemy do rodziców, by zadbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży i zwracali uwagę na to jakimi pojazdami poruszają się ich pociechy. Przypominamy, że aby kierować takim pojazdem, jak motorower, czy quad wymagana jest karta AM, którą zdaje się w WORD! Tego rodzaju pojazdami możemy kierować dopiero po ukończeniu 14 roku życia! Bądźmy odpowiedzialnymi rodzicami.
REKLAMA

Quad, czy też motorower to coraz bardziej popularny pojazd. Jest chętnie fundowany w formie prezentów dla dzieci na wszelkiego rodzaju okazje. Kupno tego kosztownego podarunku wymaga jednak przemyślenia. Rodzice nie zdają sobie sprawy jak duże zagrożenie mogą nieść ze sobą takie pojazdy i kupują je nawet kilkuletnim dzieciom nie zwracając uwagi na brak uprawnień, czy też kasku ochronnego.

Co więcej odnotowaliśmy również przypadki rodziców, którzy zdejmowali swoim dzieciom blokady prędkości, aby pojazdy na których poruszają się ich pociechy jeździły z dużo większą prędkością niż pozwalają na to przepisy!

A przecież motorower zgodnie z przepisami może poruszać się z maksymalną prędkością do 45 km/h. Jego hamulce, wytrzymałość obręczy kół itp. jest konstrukcyjnie przystosowana właśnie do maksymalnej takiej prędkości, zdejmując blokady prędkości sami rodzice narażają swoje dzieci na niebezpieczeczeństwo!

Takie zachowanie nie można nazwać inaczej jak skrajna nieodpowiedzialnością. Pamiętajmy, że aby doszło do tragedii na takim pojeździe, jak skuter czy quad, wcale nie trzeba jechać szybko. Osoba nie posiadająca uprawnień, a więc nie znająca przepisów ruchu drogowego wystarczy, że nie zastosuje się do znaku A-7 mówiącym o ustąpieniu pierwszeństwa i wyjedzie z drogi podporządkowanej pod samochód. Skutki takiego zdarzenia są łatwe do przewidzenia. Pamiętajmy, że ułamek sekundy decyduje o tragedii.

Nie zapominajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie czy wyjścia z wypadku bez obrażeń.

Do kierujących samochodami natomiast apelujemy o kilkukrotne patrzenie w lusterka przed wykonaniem manewru skrętu czy zmiany pasa.

Ze swojej strony policjanci, których zadaniem jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa na drogach, także tym, którzy kierują motocyklami będą stanowczo reagować na wszelkie wykroczenia.

Pamiętajmy, że aby wakacje kojarzyły się wyłącznie z dobrymi wspomnieniami, a nie tragedią zachowajmy szczególny nadzór nad swoimi pociechami podczas poruszania się tego rodzaju pojazdami.

 

podkom. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostrołęce

kiedy
2021-12-13 20:00
miejsce
Ostrołęckie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany