Choć ujemne temperatury minęły, to w dalszym ciągu musimy dbać o bezpieczeństwo osób zagrożonych wychłodzeniem organizmu
Policjanci w okresie zimowym, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie być obojętnym wobec osób, które narażone są na wychłodzenie organizmu, zwłaszcza bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.
Funkcjonariusze podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do placówek, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i bezpiecznie spędzić noc. Musimy pamiętać także o osobach starszych i samotnych, które w tak mroźne noce również mogą potrzebować pomocy. Nie wstydźmy się zapytać, czy potrzebuje pomocy, czy ma opał i poradzi sobie z ogrzaniem domu.
Dużym zagrożeniem jest także wychodzenie na zewnątrz pod wpływem alkoholu. Mylne jest przeświadczenie o tym, że alkohol rozgrzewa. Może tylko na chwilę. W rzeczywistości wychładzamy się bardzo szybko, a do tego śliska nawierzchnia i niepewny krok mogą doprowadzić do upadku, z którego nie będzie można się podnieść, stąd na mrozie już chwila do tragedii.
Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie „Bezdomność”. Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę.
Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy.
Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka