reklama
kategoria: Kraj
18 październik 2023

Żyrardowska kamienica w rejestrze zabytków

zdjęcie: Żyrardowska kamienica w rejestrze zabytków / pixabay/3505413
Wpisałem do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego kamienicę wraz z terenem posesji, położoną przy ul. Chopina 7 w Żyrardowie - poinformował mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki.
REKLAMA

Wyjaśnił, że wniosek w tej sprawie złożył miejski konserwator zabytków w Żyrardowie. Narodowy Instytut Dziedzictwa wpis ocenił jako zasadny. Obiekt od 2007 r. znajduje się w gminnej ewidencji zabytków.

Powstanie kamienicy związane jest rozwojem prywatnej zabudowy czynszowej na terenie Żyrardowa na przełomie XIX i XX wieku. Wzniesiony na przełomie XIX/XX w. budynek znajduje się na terenie historycznej dzielnicy Podlas. Zabudowaną posesję w 1903 roku wydzierżawiał od hrabiego Sobańskiego Aleksander Witt - jeden z najbogatszych właścicieli domów na wynajem w Żyrardowie. Przed wybuchem II wojny światowej kamienicę przejął syn Aleksandra Witta - Juliusz. W czasie wojny Juliusz Witt wraz z małżonką zadeklarowali swoją przynależność do narodowości niemieckiej i wyemigrowali w głąb III Rzeszy.

Pełnomocnictwo dotyczące sprzedaży pozostawionej w Żyrardowie nieruchomości przekazali niemieckiej spółce z siedzibą w Berlinie. Od niej, w styczniu 1942 roku, kamienicę odkupił Franciszek Ksawery Różycki, który w kolejnych latach sprzedał ją nowym nabywcom. W okresie powojennym, na mocy dekretu uwłaszczeniowego, budynek został przydzielony lokatorom kwaterunkowym. W roku 1962 i 1968 przeprowadzano generalne remonty budynku. Ze względu na jego zły stan techniczny w 2007 roku został on wyłączony z użytkowania. Ostatni lokator kwaterunkowy wyprowadził się 11 lat temu. Obecnie nieruchomość znajduje się w posiadaniu prywatnych właścicieli.

Zdaniem MWKZ kamienica posiada niepodważalną wartość historyczną. "O wartości artystycznej kamienicy decyduje jej wyraz architektoniczny zrealizowany w charakterystycznym dla Żyrardowa budulcu ceglanym. Surowość nietynkowanych elewacji została przełamana zróżnicowanym detalem architektonicznym. Trójkątne i proste naczółki, płyciny i opaski okienne wpływają na walor plastyczności, podnosząc reprezentacyjność obiektu" - wyjaśnił konserwator.

Z kolei jej wartość naukowa wynika według konserwatora z warstwy materialnej, na którą składa się technologia wykonania, użyte materiały budowlane oraz sposób ich opracowania. "Opisywana kamienica, będąca przykładem budownictwa mieszkaniowego z przełomu XIX i XX wieku, umożliwia prowadzenie badań nad rozwojem budownictwa czynszowego w Żyrardowie, a w szczególności w odniesieniu do problematyki lokalowej pracowników znajdującej się w mieście fabryki" - dodał konserwator.

Ponieważ kamienica jest w złym stanie technicznym, konserwator wystąpił o opinię do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który wskazał, że pomimo obecnego złego stanu technicznego, nadal reprezentuje bezsprzeczne wartości: artystyczną, historyczną i naukową oraz wartości urbanistyczne, których zachowanie leży w interesie społecznym.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ostrołęka
7.8°C
wschód słońca: 06:41
zachód słońca: 15:52
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostrołęce

kiedy
2024-11-22 19:00
miejsce
Hala Sportowo-Widowiskowa im. A....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-02 19:00
miejsce
Ostrołęckie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-09 19:00
miejsce
Ostrołęckie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-14 20:00
miejsce
Hala Sportowo-Widowiskowa im. A....
wstęp biletowany